Projekt PPNS
studentů SŠ a VŠ
Kč stipendium
celkem podpořených studentů

„Nadáči“ jsou skupina chytrých a zvídavých studentů z Jihomoravského kraje ve věku 15–23 let. Mají zálibu v přírodovědě a technice, zkoumají, bádají a vymýšlejí. V této činnosti je rádi podporujeme prostřednictvím stipendia.

Váš člověk

Ivo Hopp

PPNS a Robotiáda
ivo.hopp@jcmm.cz 725 062 757

Podpora nadaných studentů

Nadáči - to je úžasná skupina chytrých, pracovitých a zvídavých studentů a studentek z Jihomoravského kraje. Často patří mezi nejlepší studenty svého oboru. Mají zálibu v přírodovědě a technice, zkoumají, bádají a vymýšlí.  A i ty můžeš patřit mezi ně!

Noví přátelé a kolegové

 • Když budeš chtít parťáka na šifrovačku, kolegu do týmu nebo prostě budeš hledat někoho s podobnými zájmy, tak mezi nadáči jsi na správné adrese.
 • Nadání, nadšení a vůli dokázat velké věci neschováš - a u ostatních nadáčů vždycky najdeš pochopení a zájem!

36 000 korun ročně

 • Ano, je to tak. Každý rok od prváku na střední až do třeťáku na vysoké budeš dostávat 36 000 Kč na své sebevzdělávání.
 • Utratit je můžeš za odbornou literaturu, jazykové kurzy, zájmové kroužky, notebook, specializované počítačové programy, ale i vstupné na výstavy a konference aj. Určitě už tě napadá, co všechno by s tolika penězi šlo podniknout!

Zážitky, exkurze, výpravy, dobrodružství

Poslechněte si inspirativní podcast našeho "nadáče" z programu PPNS Tomáše Perutky, kterého odjakživa bavila matematika a měl touhu se nejen o ní dozvědět víc. 

PODMÍNKY ZAŘAZENÍ DO PROGRAMU

Jestli budeš v příštím školním roce studovat střední (v případě víceletého gymnázia některý z pěti posledních ročníků) nebo vysokou školu v Jihomoravském kraji, zajímá tě přírodověda a technika, chceš na sobě pracovat a máš ambice, je PPNS pro tebe to pravé. 

Uchazeči o podporu musí projít jednodenním pedagogicko-psychologickým testováním v JCMM, která je ke vstupu do PPNS doporučí, nebo ne. K testování se studenti hlásí skrze tyto stránky. (přihlašování do 11. června 2021)

Pro školní rok 2021/2022 se testování bude konat 21 a 22. června 2021. Předběžně se můžeš přihlásit už nyní, včas ti dáme vědět o všech termínech e-mailem.

Poplatek za testování bude zřejmě 900 Kč pro ty, kdo jsou testováni poprvé, 1 100 Kč pro ty, kdo už testování absolvovali.

Komu zaplatí testování JCMM?

Testování ti zaplatí JCMM, pokud v tomto školním roce

 • obsadíš jedno ze tří prvních míst v krajském kole matematické, fyzikální, biologické nebo chemické olympiády
  nebo
 • jako úspěšný řešitel SOČ (obory 1-13,18) postoupíš do celostátní přehlídky SOČ.

KDO SE ANI NEMUSÍ NECHAT TESTOVAT?

Do PPNS se můžeš zapojit i bez testování, pokud v tomto školním roce 

 • se staneš vítězem celostátního kola matematické, fyzikální, biologické nebo chemické  olympiády či celostátní přehlídky SOČ (obory 1-13,18)
  nebo
 • budeš reprezentovat ČR na mezinárodní úrovni na matematické, fyzikální, biologické nebo chemické olympiádě
  nebo
 • jako řešitel SOČ (obory 1-13,18) postoupíš do celosvětového kola.

JAK VYPADÁ TESTOVÁNÍ

Dopoledne studenti hromadně vyplňují dotazníky, odpoledne je čeká individuální 15minutový pohovor s psycholožkami.

TYPY DOTAZNÍKŮ

IST 2000 R umožňuje diagnostikovat celou úroveň poznávacích schopností tvořenou verbální, numerickou a figurální inteligencí, spolu s testem znalostí umožňuje zjistit i fluidní a krystalizovanou inteligenci.

Neo osobnostní inventář zjišťuje pět obecných a široce pojatých dimenzí osobnosti jako je neuroticismus, extraverzi, otevřenost vůči zkušenosti, přívětivost a svědomitost.

Dotazník pro žáka informuje o základních údajích, o studiu, zájmech, realizovaných aktivitách, silných stránkách a plánech.

Den D – testování

 • mezi 8:30 a 8:50 podepíšete prezenční listinu
 • od 9:00 začne testování pomocí dotazníků - potrvá asi do 12 hodin
 • Dáte si pauzu na oběd a poté si s každým z Vás psycholožky promluví osobně. Vaše přesné pořadí stanoví dámy až ráno na místě. Akce skončí nejpozději v 17 hodin.

Co s sebou?PODMÍNKY SETRVÁNÍ V PROGRAMU

Při podpisu smlouvy o zařazení do PPNS jsi souhlasil s tím, že budeš dodržovat následující podmínky:

 1. Nejpozději do 15 dnů po zahájení nového školního roku nebo jarního či podzimního semestru odevzdáš potvrzení o studiu. Pokud se chystáš prezenčně nebo dálkově studovat v zahraničí, maximálně však jeden rok, dej o tom vědět JCMM alespoň měsíc předem. 
 2. Jako žák SŠ do 15 dnů od konce každého pololetí předložíš vysvědčení, případně i s vysvědčením maturitním. Jako student VŠ předložíš výpis o výsledcích studia do 15. března za podzimní semestr a do 15. října za jarní semestr.
 3. Výsledky tvého studia se budou pohybovat do průměru 2 nebo do 50 percentil tvého studijního oboru.
 4. Během celého roku budeš odevzdávat doklady o aktivitách, za něž dostaneš body. Každý rok získáš alespoň 15 bodů, a to do 31. srpna.
 5. Každý rok do 31. srpna zpracuješ a odevzdáš závěrečnou hodnoticí zprávu, v níž popíšeš, jak jsi v posledním roce studoval, jak jsi na sobě pracoval, co se ti povedlo a jak jsi použil finanční dar.
 6. Bez prodlení ohlásíš každou změnu kontaktních údajů, hlavně adresy trvalého pobytu, e-mailu a telefonu. 
 7. Zmocňuješ JCMM k získávání informací o svých výsledcích od školy, kde studuješ.
 8. Účet, na který ti budou od JCMM přicházet peníze, budeš mít zřízený v ČR.
 9. S JCMM budeš aktivně spolupracovat, a to po dobu 10 let od uzavření smlouvy. To se týká zejména komunikace, odpovídání na e-maily či dotazníky, osobních pohovorů a různých setkání.

Informace o bodování a formuláře ke stažení najdeš v sekci formality.

Jak dojde k vyřazení z PPNS?

Může se stát, že přestaneš splňovat podmínky programu.

 • Budeš mít špatný prospěch.
 • Přetáhneš standardní dobu studia.
 • Nedosáhneš 15 bodů za různé aktivity.

Poté můžeš být z PPNS vyřazen, nebo i dokonce vyzván k vrácení peněz.

Ve všech těchto případech bude další postup na zvážení komise, konečný verdikt je pak na Radě Jihomoravského kraje.

Podrobnosti najdeš ve své smlouvě.

Akce najdete v kalendáři